You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Jak zachować się na miejscu zdarzenia?

Jak zachować się na miejscu zdarzenia?

Wbrew pozorom udzielenie pierwszej pomocy nie jest wcale łatwą sztuką. Fakt każdy, kto przeszedł już odpowiednie szkolenie powie zapewne, iż to „łatwizna” jednak stając w obliczu takiej sytuacji często zapomina się o podstawowych czynnościach. Będąc świadkiem tragicznego zdarzenia należy zabezpieczyć teren jak i samego poszkodowanego. Ofiara, która wykazuje prawidłowe funkcje życiowe, t jest ma prawidłowy oddech i akcję serca powinna zostać ułożona w bezpiecznej pozycji, jeśli jest nieprzytomna i cały czas monitorowana przez świadka zdarzenia. W tym czasie należy też wezwać karetkę, podając dokładna lokalizację i stan ogólny rannego. Osoba bez wykształcenia medycznego zapewne będzie miała trudności z tym, lecz należy spokojnie i bez nerwów wytłumaczyć, co się stało, podać swoje dane oraz numer telefonu. Nie należy jednak zapominać o regularnym sprawdzaniu oddechu, gdyż nikt nie jest w stanie ocenić, jakie obrażenia wewnętrzne mógł odnieść ranny. Co ważne ofiara nie powinna być pozostawiona sama.

Comments are closed.