You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Użądlenia a pierwsza pomoc

Użądlenia a pierwsza pomoc

Wbrew pozorom użądlenie przez owady może być bardzo groźne, zwłaszcza dla alergika, więc takiej osobie należy udzielić jak najszybciej pierwszej pomocy. Jednak nie sama alergia jest groźna dla zdrowia czy życia, lecz także to, jeśli pszczoła bądź osa użądli w język, krtań czy szyję. Najważniejsze jest by za pomocą szczypiec czy pęsety wyciągnąć żądło uważając by nie uciskać go. Ranę należy dobrze zdezynfekować oraz ściągnąć poszkodowanemu biżuterię, gdyż później może to być niemożliwe. Warto także podać rozpuszczone wapno by złagodzić swędzenie czy ból lub posmarować miejsce kojąca maścią. Osoba uczulona musi zostać zbadana przez lekarza, więc jeśli zachodzi obawa o zdrowie bądź życie należy wezwać pogotowie. Jeśli po użądleniu wystąpi duży obrzęk należy zastosować zimne okłady. Poszkodowany przynajmniej przez pierwsza godzinę nie powinien zostawać sam, gdyż należy obserwować czy nie występuje u niego reakcja uczuleniowa. Nawet wbrew pozorom błahe ukoszenie może być niebezpieczne, więc nie można go bagatelizować.

Comments are closed.