You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Jak udzielić pierwszej pomocy tonącej osobie?

Jak udzielić pierwszej pomocy tonącej osobie?

Statystyki głoszą, iż najczęściej do wypadków i śmierci dzieci jak i dorosłych dochodzi latem. W upalne dni każdy chce się ochłodzić nad woda, jednak wystarczy chwila nierozwagi by zdarzyła się tragedia. Podtopienia są bardzo groźne, dlatego ofierze trzeba jak najszybciej udzielić pierwszej pomocy i wezwać karetkę. Najważniejsze jest by osobę tonąca bezpiecznie wyciągnąć na brzeg nie narażając przy tym swojego życia. I ile to możliwe należy podając wszelkie działania by tonący nie oddychał pod wodą, gdyż w ten sposób jego płuca szybko napełnią się wodą. Nieprzytomna ofiara będzie wymagała natychmiastowej resuscytacji by przywrócić jej oddech. W takich sytuacjach ważne jest opanowanie nerwów i sprawne przystąpienie do reanimacji gdyż cenna jest każda sekunda. Tonący, który odzyskał przytomność powinien zostać ułożony w pozycji bocznej ustalonej, można podać mu też do picia słodka herbatę. Ważne jest by okryć poszkodowanego specjalnym kocem termicznym, i zaczekać wraz z nim na przybycie pomocy medycznej.

Comments are closed.