You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Pierwsza pomoc w przypadku ran

Pierwsza pomoc w przypadku ran

W tradycyjnym opatrywaniu różnego rodzaju ran najczęściej wykorzystywany jest gazik i bandaż. Oczywiście wcześniej należy dobrze zdezynfekować ranę i oczyścić ją dobrze. W pierwszej pomocy, jeśli chodzi o popatrywanie ran stosuje się najprostsze bandażowanie a mianowicie kulisty obwój. Ważne jest by zatamować krwawienie, bo to czy opatrunek będzie ładnie wyglądał nie ma w tym przypadku najmniejszego znaczenia. W sytuacji, gdy założony opatrunek nasiąknie krwią nie należy go zdejmować i zmieniać, lecz nałożyć kolejną warstwę. Zmiana go spowoduje, iż tworzący się strup na ranie zostanie naruszony i wrócimy do początkowej sytuacji. Udzielając pierwszej pomocy w takich sytuacjach należy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo poszkodowanego, lecz także o własne i założyć rękawiczki ochronne. Powinny się one znajdować na wyposażeniu każdej apteczki, nawet tej domowej. Rany powstałe w miejscach trudnych do opatrzenia powinny być zabezpieczone specjalnymi opatrunkami z użyciem folii chirurgicznej.

Comments are closed.