You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Opatrywanie złamanej kończyny

Opatrywanie złamanej kończyny

Objawów świadczących o złamaniu kończyny górnej bądź dolnej może być wiele. Ostry ból, obrzęk, ograniczone możliwości ruchowe, krwiak czy zaczerwienienie skóry to tylko niektóre z nich. Udzielając pierwszej pomocy takiej osobie należy najpierw sprawdzić czy posiada prawidłowe funkcje życiowe, zwłaszcza, jeśli jest to ofiara wypadku a dopiero później przystąpić do opatrywania złamania. Podstawa udzielania pierwszej pomocy w takim wypadku jest unieruchomienie kończyny. W przypadku złamań otwartych należy najpierw uszkodzona powierzchnię ciała zakryć jałowym opatrunkiem. Pod zadanym pozorem nie można nastawiać samemu złamanych kości ani dotykać ran. Poszkodowanemu można podać środki przeciwbólowe i jak najszybciej odtransportować go do szpitala, gdzie uzyska fachową pomoc. Unieruchamiając złamane kości należy wykorzystać do tego celu specjalne szyny, jeśli nie posiada się takich można je zastąpić wszelkimi środkami, które spełnią usztywniającą rolę. Unieruchomiony staw zmniejszy reakcje bólową poszkodowanego.

Comments are closed.