You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Ogólne pojęcie pierwszej pomocy

Ogólne pojęcie pierwszej pomocy

Pod nazwa pierwsza pomoc kryje się szybkie i zorganizowane działanie, które ma na celu pomóc osobie poszkodowanej w wypadku komunikacyjnym bądź w innej sytuacji, w której występuje zagrożenie życia lub zdrowia. Takie działania prowadzone są zazwyczaj przez świadków takich zdarzeń. Kompetentne podejmowanie decyzji, opanowanie nerwów i trzeźwe myślenie często pomaga uratować ludzkie życie, nim przyjedzie karetka pogotowia. Warto, więc znać podstawowe nie tylko terminy, lecz także zadania, które pomogą w nagłych wypadkach. Zasady resuscytacji czy przywracanie krążenia krwi powinien znać każdy, bo nigdy nie wiadomo, co może się przytrafić. Pierwsza pomoc zazwyczaj udzielana jest od razu na miejscu zdarzenia. Jeśli świadków tragicznej sytuacji jest więcej najlepiej, jeśli jedna osoba przejmie dowodzenie nad taką akcja ratownicza, zorganizowane działanie będzie niosło za sobą większą korzyść. Stres i nerwy są złymi doradcami, gdyż pod ich wpływem można zaszkodzić a nie pomóc, więc do pierwszej pomocy należy podejść z rozwagą.

Comments are closed.