You are here: Home > Bezpieczeństwo i Pierwsza Pomoc > Materiały opatrunkowe na rany

Materiały opatrunkowe na rany

Tradycyjne plastry z opatrunkiem często nie sprawdzają się, więc uważane są za mało praktyczne, zwłaszcza, jeśli zaistnieje konieczność opatrzenia rany w miejscu trudno dostępnym, bądź w miejscach ruchomych jak palce czy nadgarstki, kostki itp. Plastry odklejają się, powodując dodatkowy ból. Jednak to nie opatrunki odpowiadają za to, lecz nieumiejętne ich zakładanie. Udzielając pierwszej pomocy, która wymaga takich działań należy odciąć większy kawałek plastra z opatrunkiem a następnie wykonać kilka nacięć na końcówkach plastra. To spowoduje, iż będzie on bardziej elastyczny i dopasuje się do ruchów na przykład ręki. Powstałe po nacięciach „nóżki” należy przykleić w różnych kierunkach tak by opatrunek był stabilny. Ważne jest by odciąć odpowiednio duży kawałek plastra, taki, który przysłoni się całą powierzchnie rany a nie tylko miejsce krwawienia. Wydawać się może, iż opatrywanie ran to proste zadanie, jednak czasem z przyklejeniem samego plastra mogą być spore kłopoty nie wspominając już o bandażowaniu.

Comments are closed.