MARATON - LEKTURY

Test sprawdzający znajomość lektury odbędzie się 14.03.2018 roku
- na 7 lekcji (klasy IV- VI) - "Pan samochodzik i templariusze"
- na 8 lekcji (klasy VII) - "Koalicja szpiegów

• KLASY 2-3; kwiecień: Barbara Kosmowska "Niezłe ziółko"

test 9 maja

• KLASY 4-6; MARZEC:

Andrzej Perepeczko "Dzika Mrówka i tajemnice gdańskiego
    wybrzeża"

• KLASY 7; MARZEC:

Ryszard Kapuściński "Lalibela’75"  [w tegoż:]
    "Heban"

Rozpoczął się  Wielki Maraton Czytelniczy dla klas I-3 oraz IV-VI i VII. Konkurs organizowany jest przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Gdańsku, SP nr 27, SP nr 82 i Zespół Szkół STO w Gdańsku. Honorowy patronat nad Maratonem Czytelniczym sprawuje Prezydent Miasta Gdańska i Pomorski Kurator Oświaty.

Konkurs polega na przeczytaniu w ciągu roku szkolnego 8 lektur z listy podanej przez organizatorów. Na początku każdego miesiąca szkolny koordynator podaje uczniom tytuł lektury. Po zapoznaniu się z lekturą dzieci rozwiązują test sprawdzający jej zrozumienie. Koordynator przesyła organizatorom wyniki.

Celem konkursu w klasach młodszych jest wzbudzenie zainteresowania książką jako alternatywną formą spędzania czasu, budzenie wrażliwości estetycznej, etycznej, emocjonalnej i społecznej oraz kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem.

W klasach starszych udział w Maratonie ma na celu krzewienie idei czytania książek, propagowanie czytelnictwa jako formy rozwoju osobowości ucznia,  poznawanie klasyki literackiej, kształcenie umiejętności czytania ze zrozumieniem, wykorzystywania i refleksyjnego przetwarzania tekstów, kształcenie umiejętności rozpoznawania własnych potrzeb czytelniczych i kształtowanie postaw.

A. Hałagida i M. Karczewska