SZKOLNY OGRÓDEK

        

 

           Ogródki w gdańskich szkołach. Od kwietnia w gdańskich szkołach ruszył Projekt Ogrody. Został on zainicjowany przez Gminę Miasta Gdańska i Fundację Edukacyjną ODiTK w ramach projektu unijnego Szkolimy Uczniów Przedsiębiorczych Empatycznych Rozsądnych.

 

 Zakłada on w pierwszej kolejności przygotowanie nauczycieli do tworzenia ogrodu, ci z kolei będą przekazywać swoją wiedzę i umiejętności dzieciom. Ogródki powstają aż w siedmiu szkołach podstawowych pod fachowym okiem eksperta - Katarzyny Bellingham. Dzięki temu projektowi dzieci będą miały okazję nie tylko obserwować proces hodowli roślin, ale przede wszystkim same będą brały w nim udział. Nauczą się siać, pielęgnować wyrastające rośliny, aż wreszcie będą mogły zebrać plony i co najważniejsze skosztować owoców i warzyw samodzielnie przez siebie wyhodowanych. Oprócz rabat warzywnych w ogródkach będą krzewy ozdobne i kwiaty, co z pewnością upiększy otoczenie szkoły. W czasie tworzenia projektów wzięto pod uwagę możliwości dzieci z dysfunkcjami, dlatego zaplanowano podniesione rabaty i bardzo szerokie ścieżki między nimi, tak by dzieci na wózkach miały do nich bardzo dobry dostęp.

        Do projektu weszła nasza szkoła oraz kilka innych gdańskich szkół. Uczniowie posiali już w swoich klasach rośliny, które za chwilę będą mogli przesadzić do ogródka. Myślę, że będzie to dla nich ciekawe doświadczenie i odskocznia od zajęć spędzonych w szkolnej ławce.

Anita Kleinschmidt